Soolased pirukad

Soolased pirukad

Isuäratavad ja aromaatsed soolased pirukad on loodud selleks, et kaunistada mistahes peolauda, olgu see siis pidulik lõunasöök või hubane õhtu oma pere ringis.
Soolaste pirukate ajalugu saab alguse ammust minevikust. Veel iidsetel aegadel oli sõjamehi sõjaretkest kombeks vastu võtta ilusa soolase pirukaga.
Mõiste “pirukas” kui selline sündis paganluse ajal. Selle sõna tekkimise aluseks said mõisted “PIDU” – pidustuse auks valmistatud kostitus, samuti “põrõ” – sõna “nisu” vanaslaavikeelne nimetus. Sest just nisutaignast küpsetati alati soolaseid pirukaid.
Mistahes soolase piruka alusbaasiks on taigen. Esimesi soolaseid pirukaid valmistati magedast nisutaignast, mille valmistamiseks kasutati jämejahvatatud jahu, samuti rukkijahu. Madala sissetukeluga peredes olid soolased pirukad kõige populaarsemad, oli ju tume rukis odavam. Hiljem õpiti valmistama pärmitaigna juuretist, lehttaigna retseptuur aga nägi ilmavalgust XVI sajandil.
Küpsetame soolaseid pirukaid erilisest, pärmi-lehttaignast, mis on traditsioonilisest pärmitaignast kergem, kombinatsioonis autori täidistega aga kujundab laialdase sortimendi, mis on meeltmööda kõikvõimalikele gurmaanidele.